1 Eylül 2021 Çarşamba

Aptalın Çağında Yaşamak

Yeni bir çağın eşiğindeyiz, hatta çoktan başladığını bile söyleyebiliriz. İçinde bulunduğumuz bu yeni dönemi Aptalın Çağı olarak adlandırabiliriz.

Tarihin hiçbir döneminde aptalın bu derece yüceltildiğine ve aptallığın bir lütuf olarak algılandığına şahit olmadık. Bilginin lanetinden ve fazla düşünmenin insanı mutsuz bir varlık haline çevireceğinden asırlar boyu bahsedilse de aptalın bu denli baş tacı edildiği bir zaman diliminin olmadığını söylersek yalan olmaz.

Peki bulunduğumuz noktaya nasıl geldik; şansını yeteneksizliğiyle harmanlayan kitleler kontrolü ellerine aldıklarında, Aptalın Çağı ufukta görünmeye başladı.

İlk olarak adına sosyal medya denen bataklık baş tacı edildi, aptalın asırlar boyu aradığı fırsat önündeydi, tek yapması gereken kapıyı aralamak ve içeriye dalmaktı. Öyle de oldu, nasıl olursa olsun görünür olmak aptalın en büyük meziyetiydi, üretmek, tasarlamak, geliştirmek aptalın lügatinde yer almayan sözcüklerdi. Aptal, genlerine kodlanmış olan meziyetlerini su yüzüne çıkarttı; boş konuşmak ve eleştirmek.

Artık sosyal medya aptalı, aptal da sosyal medyayı besliyordu, birbirlerinin en yakın dostları haline gelmeleri fazla zaman almadı, pop kültüründe kitle iletişim araçlarının bir ağ yapısı kuramıyor olması nedeniyle, aptallığın nimetlerinden şanslı bir azınlık faydalanabiliyor ve göz önünde yer alabiliyordu, sosyal medya yeterince aptal olmayı başaranlar için gerekli altyapıyı sağlamaya başladığındaysa bir kaç farklı türe evirildik, sosyal medyayı en üst seviyede kendi faydalarına kullanmayı başaran mega aptallar, orta seviye sosyal medya görünürlüğü elde edebilen süper aptallar ve bu iki gruba girmek için elinden geleni yapan normal aptallar.

İşte türümüzün son yüzyıldaki yeni başarı hikayesine kısa bir bakış, bana gelince, pek kimsenin okumadığı ve benim de tanıtmak için bir çaba sarf etmediğim bloğumda böyle bir yazı yayınlıyorsam normal aptallar kategorisinde yer aldığım gerçeğini kabul etmem gerekiyor.

Peki bundan sonra ne mi olacak? Artık çok geç, Aptalın Çağında yaşamaya ayak uydurmak zorundayız, doğal seçilimin en üst evresine eriştik, yaşasın yeni aptallar ve kurdukları yeni dünya düzeni.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder