15 Mayıs 2012 Salı

Mesaj Bombardımanına Son "simple is the best" Devri Başlıyor!!!

2011'in sonu 2012'nin ilk günlerinden itibaren ProjePark içerisinde yeni bir yaklaşım üzerinde çalışmaktayız, hem ajans işlerimizde hem ürün geliştirme çalışmalarımızda bundan böyle benimseyeceğimiz yaklaşımımızı "simple is the best" olarak adlandırıyoruz.

Basitliğin en iyi yol olduğunu düşünmemiz, bu yaklaşımı benimsememiz ve tüm çözüm ortaklarımızı da bu yola çekmeye çalışmamızın bir dizi nedeni var, en önemlisi, her gün interneti açtığımızda, sosyal ağlar içerisinde, kullandığımız yazılımlarda, ziyaret ettiğimiz websitelerinde karşı karşıya olduğumuz mesaj ve fonksiyonellik kirliliği.


Mesaj kirliliğini zaten hepimiz sıkça yaşadık, her gün e-posta hesaplarımızda, takip ettiğimiz bloglarda ve internet sitelerinde, oynadığımız online oyunlarda üzerimize doğru akın akın gelen mesajlarla karşı karşıyayız.Fonksiyonellik kirliliğine gelince, aslında bu kavram da mesaj kirliliğine çok yakın bir kavram, kullandığınız yazılımları, teknolojik aletleri, internet sitelerini bir düşünün. Bir çok fonksiyon siz istemeden ekranlarınıza getiriliyor. Aslında genel olarak kullanmakta olduğunuz fonksiyon sayısı tahmin edebileceğinizden çok az, ekranınızda karşı karşıya olduğunuz bir dizi tuştan çoğu size göz zenginliği yaşatmak adına ekranlarınızda, bu mantık her şey dahil tatil köylerindeki açık büfe mantığına çok yakın, ne kadar saçma bir örnek demeyin, tatiliniz boyunca defalarca ziyaret ettiğiniz açık büfe restoranlarda yer alan yemeklerin ne kadarını tüketebiliyorsunuz, restoranlara girdiğinizde karşılaştığınız göz ziyafetinin ne kadarı mide ziyafetine dönüşüyor? Sonuçta midenizin bir kapasitesi var, belli miktar zorlamayla kapasite aşımı yapabilirsiniz, fakat bunun da bir sınırı var, aynı durum beyniniz için de geçerli, size dayatılan mesajların ve fonksiyonların ne kadarı beyninizce kabul görüyor, gün içerisinde size altın tepside sunulan kavram karmaşasıyla dolu pazarlama mesajları beyniniz tarafından günün ilk saatlerinden iribaren red ediliyor. Süzgeçten geçip bizi etkileyenler ise genel olarak en basit ve algılaması kolay olan mesajlar.

Bu yaklaşımı benimseyenlerin kazandıklarını geçmiş dönemlerde de gördük, Google'ı düşünün, ortaya çıktığında,Yahoo ve Altavista pazarı çoktan domine etmiş gibiydiler, hem güçlü arama algoritmalarına sahiptiler hem de sürekli olarak yeni içerik üreterek ziyaretçilerine servis etmekteydiler, bu esnada bembeyaz bir ekran üzerinde bir input box ile kaşılaştık, işleri aramaydı, konsantre oldukları konunun dışına hiç bir zaman çıkmadılar, aslında onlar "simple is the best" kavramıyla bizi ilk tanıştıranlardandı. Yahoo ise panikleyerek zaten karmaşık olan ana erkanını sürekli farklı fonksiyonlarla doldurdu, göze sokulan reklamlar ve mesaj bombardımanıysa diğer büyük hatalarıydı. Sonuç Google servislerini aynı mantıkta ayrıştırdı ve geliştirdi, kendi reklam modeli olan "Adwords"ü kurdu ve insanları bu servise bağımlı hale getirerek, mükemmel bir gelir modeli oluşturdu. Yahoo cephesine gelince, ana platform üzerinde tüm servislerini toplamaya çalıştılar, ve zaten karışık olan yapısal düzenlerini daha karmaşık hale getirdiler, sonuç Yahoo düzenli bir şekilde kan kaybetmeye devam etti, ve halen kan kaybediyor, gelinen noktada 2000 kişinin işine son vermek bile var.

ProjePark'ın yeni mottosu "simple is the best"in doğru yaklaşım olduğunu destekler nitelikte yeni interaktif projeler de hayatımızdaki yerini almaya başladı, son örneği pinterest, basit bir pinboard, sadece 3 ana fonksiyonellik üzerine kurulmuş durumda "repin" / "like" / "comment". Emin olun buna benzer pinboard uygulamaları daha önce yüzlerce kişinin aklına gelmiştir, hatta bunların çoğu hayata da geçmiştir, fakat neden şu an aklınızda yer etmemiş durumdalar, veya neden yok olup gittiler dersiniz, yakalamaları gereken basitlik düzeyini yakalayamamışlardır, tasarım olarak ve fonksiyonellik anlamında ilk giriş yapanları boğmuşlardır da ondan. Boğulan ilk kullanıcılar da gerekli özeni göstermemiş, ve dost meclislerinde bu girişimlerin esamesi okunmamıştır, sonuç; girişimcilerin son çırpınış niteliğindeki google adwords reklamları ve facebook reklamlarıyla ilgi oluşturma çabası, kazanan tabiki kasa yani "simple is the best" diyen Google ve Facebook.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder